top of page

Hatay, Yetim Aile Yardımları & Okul Projesi

Facebook_Logo_(2019).png

Saha çalışması sonrası Dünya Şehit Çocukları Vakfı 510 aile ile irtibata geçerek vakfın bünyesi altına alınmıştır.

Vakıf her ayın ilk haftası maaş yardımı yapmak için tüm vakıf üyeleri İstanbul’dan Antakya koordinasyon merkezine düzenli olarak gelmektedir.

Vakıf üyeleri maddi ve manevi olarak yetim çocukların yanında olduklarını tüm çocuklara hissettirmektedir. 

IMG-20140314-WA0006.jpg

Her ay gelen vakıf üyeleri yeni katılan aileleri ziyaret etmektedir. Evlerinde eksik olan yatak, çamaşır makinesi, buzdolabı, battaniye  vb. ürünleri temin edilir.

Aileler mahalle olarak gruplandırılmıştır. Her mahallenin başkan ve başkan yardımcısı bulunmaktadır.  Her başkan mahallesinin tüm ailelerinden sorumludur. Her ay mahalle başkanları ve yardımcıları ile toplantı yapılır. İhtiyaç listesi ve problemler çözüme ulaştırılır.

20140224_105008.jpg

510 aileye maaş dağıtımı yapılır. Maaşlar çocuk başı olarak hesaplanarak dağıtılır. 

Her yaz başı evlerinde boya ve badana yapılır. Her kış başı yakacakları odun ve kömür temini yapılır.

kk_edited.jpg
Ekran Resmi 2024-02-03 17.52.02.png

Hatay, Okul Projesi

Hatay, Antakya’da 11 derslik 700 öğrenci kapasiteli okul inşası yapılmıştır. Okul anasınıfından liseye kadar eğitim verilecek şekilde organize edilmiştir.

Okul merkezi bir konumda inşası tamamlandıktan sonra Dünya Şehit Çocukları Vakfı 510 aile ile irtibata geçerek vakıf bünyesi adı altına alınmıştır. Yetim aileler de okula başlayacak olan öğrenciler resmi bir şekilde milli eğitim onaylı tespit edilerek okul kayıtları yapılmıştır.  

Öğrenciler yaş grubuna göre sınıfları belirlenmiştir. Vakıf her öğrencinin tüm ihtiyaçlarını karşılamıştır. Okula ulaşım için tüm çocuklar vakfın karşıladığı servis araçları ile evlerin den okula, okuldan eve ulaşımları güvenli bir şekilde sağlanmıştır. 

Okulun eğitim sürecinde Hatay il Milli Eğitim Müdürü, Antakya Milli Eğitim müdürü her zaman desteklemiştir. Okulu’n öncelik verdiği ilk şey Türkçeyi öğrencilere öğretmektir. Eğitim sürecinde hafta da 15 saat Türkçe dersi verilmiştir. Bu netice doğrultusun da ilerleyen günlerde öğrenciler aynı zaman da Türk okuluna daha kolay adapte olmalarını sağlamışlardır.

Hatay da 12 bin 500 Metrekarelik Alan Üzerine
Ay - Yıldız Figür Yapıldı.

Dünyadaki Müslüman Türklerin aynı hilalin gölgesine sığabileceğini göstermek amacıyla Hatayda ki 12 bin 500 metrekarelik şölen alanına büyük bir ay-yıldızlı figür yapıldı. 25 ülkeden katılım, 70 dernekten destek alarak düzenlendi. Bu organizasyon Dünya Şehit Çocukları derneği başkanı İsmail Yıldırım tarafından gerçekleştirildi.

2.jpg
bottom of page