top of page

Suriye, İdlip

Suriye İdlip şehrinde Zerzour ilçesinde kalıcı konut projesi için arsa satın alınmıştır. Bu bölge Türkiye sınırına 80 km uzaklıktadır. Yapılan sitenin adı ‘İSTANBUL SİTESİ’ olarak vakıf üyeleri tarafından onaylanmıştır.  Evler bir ailenin rahat yaşayabileceği 3+1 şekil de projelenmiştir. Her evin önünde 25 m2 bahçeli tek katlı ev kurulmuştur. Sitenin içerine iki minerali cami, park, 16 derslik okul ve 3 adet iş yerleri de eklenmiştir.

Çalışmalarımızda kullanılan malzemelerin hepsi Türkiye’den temin edilerek Suriye’ye sevkiyatları Türk Kızılay'ı kontrölünde gerçekleştirilmiştir.

Büyük bir özveriyle yapılan bu çalışma Suriye ve Türkiye’de büyük bir ses getirerek hep örnek proje olarak gösterildi.

1705862231280.jpg

Suriye’nin zorlu şartları altında, elektriğin ve suyun olmadığı bir şehirde böyle bir projenin yapılması normalin üstünde bir zorluk yaşatmıştır. Elektrik olarak jeneratör ve güneş panellerinden yardım alınmıştır. Su için üç adet kuyu vurulmuştur. 

1705862231466_edited_edited.jpg

Kamplarda yaşayan şehit aileleri tespit edilerek Suriye İstanbul Sitesine taşınmıştır. 

Aliler seçilirken babalarını kaybetmiş, yaşları küçük geçim zorluğu yaşayan aileleri kamp ortamından çıkartarak sitede güvenli bir yaşam alanın da hayatlarını sürdürmektedir

1705862231945.jpg
IMG-20240109-WA0048.jpg

Suriye, İstanbul Sitesi

100 Hanelik İstanbul Sitesi & Okul Faliyetleri

Sitenin oluşumun da özen gösterilen husus; İnsanoğlu kendinin nasıl yaşamasını isterse o şekilde yapılanı dizayn etmesidir…
İstanbul sitesi yapılırken dört bir yanı beton duvar ve tel ile çevrilmiştir. Kadınların ve çocukların güvenliği dikkatlerden kaçmamıştır. Sitenin girişine iki kapı konularak giriş ve çıkışlar iki güvenlik ile 24 saat nöbetle kontrol edilmektedir.

Bir insan büyütmek için barınma ve gıdasını karşılayabilirsiniz. Fakat bir insanı yetiştirmek istiyorsanız bunun için ona eğitim hayatı da vermelisiniz. 

Dünya Şehit Çocukları vakfı geleceği aydınlatmak adına çocukların eğitim hayatına her zaman çok önem göstermektedir.

16 derslik okul projemiz ana okul, ilk okul, orta okul ve lise olarak projelendirilmiştir.

Site içerisinde yaşayan öğretmenlere öncelik verilmiş olup eksik olan öğretmenler dışarıdan temin edilmiştir. Vakfımız her sınıfla özel ilgilenmektedir ve çocukların özel okul eğitimi gibi bir eğitim almalarını sağlamaktadır.

Eğitim veren öğretmenlerin maaşları, okul masrafları ve ihtiyaçlarının hepsi vakıf tarafından karşılanmaktadır.

Her ay çocuklar deneme sınavlarına tabi tutulur, başarısı düşen çocuklarla özenle ilgilenilir. Her ay düzenli olarak ailelerle, öğretmenler toplantı yaparak durum değerlendirilmesi yapılır.

Suriye eğitim hayatındaki okul düzeni gereğince bir günde 4 saat ders yapılmaktadır. Fakat vakıf bunun verimli olmadığını düşünerek Türkiye’deki sistemi uygulama kararı alarak eğitim saatini günlük 8 saate çıkarmıştır. 

1705862231737.jpg

Tüketen bir toplum değil, üreten bir toplum hayatını idame edebilir.

Sera & Tarım Projesi

Vakıf, 100 aileye kendi geçimlerini sağlamaları için tarla ve sera kurarak destek olmuştur. Ailelere yönlendirilen destek kapsamında, vakıf binlerce fidan temin edip, aileleri günlük yevmiye karşılığında çalıştırmaya başlamıştır. Toplanan sebze ve meyveler, sitenin içinde uygun fiyatlarla ailelere sunulmaktadır. Bedelsiz dağıtılan ürünlerin israfını önlemek amacıyla, vakıf, ürünleri İstanbul'daki bir sitede kilosu 1 TL olarak satışa sunmuştur. Satılamayan ürünler ise Suriye merkezindeki hal pazarına toptan olarak gönderilerek, orada çalışan ailelerin yevmiyelerinin karşılanmasına katkı sağlanmıştır.

Somali, Hastane 

2015ten bu yana devam eden çocuk ve kadın doğum üzerine iki adet hastanenin günlük yemeği karşılanmaktadır.


bottom of page